Ne nedir :

arkadasfan

arkadasfan Yazdı...Tesbih nasıl yapılır, tesbih yapmanın incelikleri nelerdir ?

01 Mart 2017 Bu içerik 5.765 kez okundu.Önce tesbih taneleri yapılıyor


Tesbih yapımında ilk olarak kullanılan madde, kalınlığı en fazla bir milimetre olan testere aracılığıyla kare ya da dikdörtgen parçalara bölünüyor. Kesilen parçalar parmaklar arasında tutularak dönen bir zımparada kendi eksenleri etrafında sürülerek silindir ve yuvarlak biçimlere dönüştürülüyor. Ustalarının "yuvarlama" dediği bu işlemin ardından taneler, bir tona aynasına takılıyor ve "delme" işlemine geçiliyor. Torna aynasında taneler, dakikada 3 bin 500 devirde dönerken puntodan yaklaştırılan 0.7 milimetre çapındaki matkapla deliniyor (Tane büyüklüğüne göre bu çap artırılabiliyor ya da düşürülebiliyor).

Tesbih yapımının can alıcı noktası

Tesbih yapımının en can alıcı safhası ise bu noktada başlıyor yani tornada işleme safhası. Bu aşamada, tornanın aynasına sıkıştırılan bir çelik çubuk, eğe yardımıyla beş köşeli konik malafa şekline getiriliyor. Torna aynası dönerken bu malafanın, yalpasız, salgısız ve adeta "dönmez" gibi görünmesi ise hayati önem taşıyor. Zira malafa salgılı döner; tane, tam deliği merkez alacak şekilde işlenemez ise ipe dizildiğinde "sarhoş" diye tabir edilen şekilde kaçık duracaktır.

Ardından, malafa üzerinde sıkışmış halde dönen taneye, hava çeliğinden düz uçlu bıçaklarla şekil veriliyor. Sabitleştirilmiş ölçüdeki bir kumpasla sık sık boy kontrolü yapılırken, serbest ölçüdeki bir kumpasla da çap ölçümü yapılıyor. Böylece taneler arasında sıfır hata olması sağlanıyor.

Tesbih çekmenin her aşaması incelikli

İstenilen ölçüye getirilen taneler, duraklar, imame ve tepelik; malafadan sökülmeden önce üzerine parlatıcı dökülmüş yumuşak tüysüz bir bezle cilalandıktan sonra kendine uyan renkteki ipe diziliyor.

Tesbih dizim safhası da ince bir işçilik gerektiriyor. Tesbih ipinin iki ucunun sarmal şekilde buruluşu, uçlarının bal mumlanışı, imamenin altındaki ve üstündeki düğümlerin atılışı da ustasının maharetiyle tamamlanıyor. Aynı zamanda tesbih yapma işine, çoğumuzun elde tek tek tane çekmek olarak bildiği isim verilerek tesbih çekmek deniyor.

Bu arada belirtmeliyiz ki, tesbihlerin en güzelleri de yine İstanbul'da yapılırmış. İslam ülkelerinden zengin meraklılar yüzyıllar boyunca en güzel tesbihleri hep İstanbullu ustalardan edinmişler.

Lokman Usta'nın dediğine göre günümüzde tesbih koleksiyonu yapanlar da gün geçtikçe artıyor. Tesbihin neden yapıldığı, imamesinin orijinalliği, tanelerin muntazamlığı, ipe dizilişindeki renk uyumu tesbihin maddi manadaki değerini arttıran özellikler. Allah'ı anarken insanın elindeki aracın doğal maddelerden oluşması ona ayrı bir lezzet de katıyor. Pek çok madenin insana değdiğinde olumlu etkileri olduğunu biliniyor.

Neticede her iki anlamda da "tesbih çekmek" insanı bulunduğu boyuttan çok daha ötelere götürüyor. İnsana diyor ki, "Nerede olursanız olun kalbinizin tesbihini yanınızda götürün. Yüce olan tek yaratıcıyı her an anın. Huzur bulun, huzurla kalın."


- - - - -


Tesbih yapımı için öncelikle gerekli malzemeleri belirtelim;

1- Kristal cam boncuk: Genelde 70 adetlik dizgiler halinde satılır. Biz 100’lük tesbih yapacağımızdan en az 2 dizgi boncuğa ihtiyacımız var. Boyut olarak tesbihte en çok kullanılan 8 mm boncukları tercih ediyoruz.

2- Tesbih ipi: Çelik tel ip ya da polyester tesbih ipi kullanılabilir. Daha sağlam olduğundan biz çelik tel ipi tercih edeceğiz.

3- Ayraç ya da rondela: 33 adet boncuğun arasında kullanmak üzere en az 2 adet ayraca ihtiyacımız var. Çeşitli ayraç modellleri temin edebilirsiniz. Biz kristal taşlı rondela kullanacağız.

4- Metal üçgen: İpin iki ucunu birleştirmek için 1 adet metal üçgene ihtiyacımız olacak.

5- Metal kapama: İpe dizdiğimiz boncukların ucuna düğüm atıp bu düğümü gizlemek için 1 adet metal kapamaya ihtiyacımız olacak.

6- İmame: Çeşitli imame modelleri mevcut. Biz kaftan imame kullanıp içine püskül geçireceğiz.

7- Polyester püskül: İmame ile birlikte şık bir görüntü için 1 adet polyester püskül kullanacağız.

8- Tesbih çivisi: Kaftan imamenin içinden geçirip iki ucuna boncuk takmak için kullanacağız.

Yapıma başlayalım;

Öncelikle tesbih ipimizi alıp 33 adet kristal boncuğu ipe geçireceğiz. Daha sonra 1 adet rondelamızı ipe geçireceğiz. Ardından 33 boncuk, 1 rondela ve 33 tane daha boncuk geçirip ipin 2 ucunu metal üçgenden geçirip düğüm yaparak bağlayacağız.

Bu düğümü metal kapama ile kapatacağız. Metal kapamanın ucunda halka mevcut. Bu halkaya içinden polyester püskül geçirdiğimiz kaftan imamemizi bağlayıp tesbihimizi bitiriyoruz.

Tesbihinizi ister kendiniz kullanın isterseniz de sevdiklerinize ya da konuklarınıza hediye edin. Ayrıca piyasada satılan tesbih kutularına koyarak güzel bir hediye paketi yapabilirsiniz.

----

Siz tesbih dizme işini kararlaştırdığınız zaman boncuk ve ipler şirket tarafından size temin edilecektir. Peki tesbih işinde ücretlendirme nasıl yapılıyor. Piyasada ücretlendirme şu şekilde:

1 adet tesbih 0,25 kuruş olarak hesaplanıyor yani 100 adet tesbih üretiminde 25 TL kazanç elde ediyorsunuz. Hızlı bir şekilde 1 kişi günde 500 tane tesbih üretebilir. 8 saat çalışma ile 500 tane ücretide 100 Tl günde para demektir. aylık olarak hesapladığımızda 3000 TL ve belki daha fazla kazanç elde edebiliyorsunuz.

Tesbih dizerek para kazanmak isteyenler aşağıdaki yorum kısmına iletişim adreslerini bırakıp ilgili firmalara ulaşabilme imkanı sağlayacaklar. Evde ek iş sitemiz sadece ek iş yapacak olanlara değil ayrıca bu iş için eleman arayan firmalarında baktığı bir yer. Her konuda sorularınızı da sorabilirsiniz.

Ne tür tesbihler dizme konusunda da birkaç örnek vermek gerekirse, erkekler için 33lük tesbih, 99luk namaz tesbihi, boncuklu tesbihler, oltu taşı tesbihler.---

TESBİH ÖRNEKLERİNİ BURADAN BULABİLRİSİNİZ.

https://www.pinterest.com/pin/368732288211040761/

---

Kral Damla Kehribar Tam Size Göre…

Damla Kehribar, milyonlarca yıl önce yaşamış, çok geniş [kazaz-kamcili-kral-damla-kehribar-tesbih] alanlar kaplayan, yüksek ağaçlı, tropik ve yarı tropik ormanlardaki ağaçların salgıladığı reçinenin fosilleşmiş halidir.

Damla Kehribar çoğunlukla kozalaklı ağaçların reçinesinden oluşmasının yanısıra, tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşabilir.Başlıca bulunduğu ülkeler Polonya Litvanya , baltık , Ukrayna ve Rusya dır.

Tesbihler, doğada kolaylıkla bulunan taşlardan üretilmekle birlikte çok değerli taşlardan da yapılabilir. Değerli taşlar arasında kehribar, oltu taşı, gümüş, altın ve ağaç maddesinden yapılan tesbih çeşitlerini sayabiliriz.

Tesbihin ana malzemesi olan boncuğun hangi taştan olacağına karar verdikten sonra sıra taşa şekil vermeye geliyor. Hobi olarak yapacaksınız değerli taşları piyasada bulmanız çok kolay değil ama kristal boncuklar ilk aşamada size yardımcı olabilir.

Fiyatı Arttıran En Önemli Faktör

Oltu tesbihlerde fiyatı arttıran en önemli faktör ise imame bölümüdür. Oltu taşı tesbihlerde imame özel yapım olarak üretildiği için fiyat artmakta ve fabrikasyon üretim olmadığı için işçilik yükselmektedir. Bu nedenle piyasada çok düşük fiyatlara satılan ve oltu taşı olduğu iddia edilen tesbihlere pek inanmamak gerekmektedir. Oltu taşı tesbihin gerçek olup olmadığını anlamanın en kolay yolu tesbih tanelerini incelemek ve tornadan çıktığı anki izleri aramaktır. Gerçek oltu taşı tesbih tanelerinin deliğin bulunduğu alanın köşeleri mutlaka sivri ya da düz olmalıdır. Ayrıca doğal bir taş olduğu için kızgın bir iğne değdirildiğinde kesinlikle taşta deformasyon oluşmaması gerekir. Yine oltu taşı tesbihin gerçek olduğunu anlamanın kolay bir yolu da tesbih taşının kağıda sürülmesidir. Bu sürtünme sonrası kağıt üzerinde siyah ve/veya kahverengi izler oluştuysa bu da tesbihinizin gerçek oltu tesbih olduğunu göstermektedir. Günümüzde en çok rus taşı imalatı ile karıştırılan oltu tesbihler güvenilir internet sitelerinden ya da mağazalardan alınmalı, çok ucuz fiyatlara satılan tesbihlere şüphe ile yaklaşılmalı ve asla sadece ucuz olduğu için bilmediğiniz yerlerden alışveriş yapmamanız kandırılmanızı önlemek amacı ile dikkat edilmesi gereken önemli kurallardır.

Tesbihin neden yapıldığı, imamesinin orijinalliği, tanelerin muntazamlığı, ipe dizilişindeki renk uyumu tesbihin maddi manadaki değerini arttıran en önemli özellikler arasında. Tesbihin ustası olmak istiyorsanız bu özelliklere dikkat etmek de fayda var.

Evde Tesbih İşi de evde yapılacak en zevkli işlerden birisi. Evlere Tesbih İşi veren firmalar dizilecek boncukları ve diğer malzemeleri size getiriyor. Ertesi gün biten işleri teslim alıyor. Ödemeler mal tesliminde nakit ya da banka havalesiyle oluyor. Hediyelik sektöründe birçok firmaevlere iş vererek çalışıyor.

Tesbihi değerli kılan tesbihin yapıldığı malzemedir. Kuka, tesbihlerde de kullanılan malzemelerden birisidir. Ülkemizde ve diğer birçok müslüman ülkede tesbih yapımında kullanılan kuka değerli bir malzemedir. Kuka, kuka ağacı adı verilen ve daha çok tropikal iklimlerde yaşayan bir ağacın meyvesinden elde edilir. Diğer ağaç kaynaklı tesbihler gibi gövdeden yapılmaz, en önemli özelliklerinden birisi budur. Kuka, ülkemizde daha çok bilinen hindistan cevizine benzer. Hindistan cevizinden renk olarak ve sertlik olarak biraz farklıdır. Meyvenin küçük olması ve yapımının biraz zor olmadı, aynı zamanda iri taneli olarak yapmanın daha da zor olması nedeni ile bu tesbihler değerlidir.

Kuka Tesbih Özellikleri

Kuka ağacı adı verilen ve özellikle de tropikal bölgelerde yetişen bir ağaçtan elde edilir.
Sert bir tesbih malzemesidir. Bu nedenle ağaç kaynaklı diğer tesbihlere göre çok daha gösterişli ve dayanıklıdır.
Renk değiştirme özelliğine sahiptir. Kullandıkça renginde değişiklikler olur.
Kullandıkça rengi koyulaşır ve bu olaya kuka karartması denir. Kararan kuka daha değerlidir.
Özellikle Osmanlı döneminde sıklıkla kullanmaktaydı. Sağlık açısından faydalı olduğu söylenmektedir. Özellikle mikrop kırıcı özelliği olduğu konusunda birçok kaynaktan veriler gelmektedir.

Kuka tesbihlerin genel olarak özellikleri bu şekildedir. Fiyatlarına gelecek olursak; büyüklüğüne, ağaçın yetiştiği yere, kalitesine, rengine göre fiyatlar çok değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 75 TL ile 350 TL arasında satılmaktadır.


Yorumlar

Henuz yorum eklenmedi ilk ekleyen siz olun .Yorum Ekle
b